مطالب علمی مهندسی صنایع و مدیریت صنعتی
عشق یعنی اشک توبه در قنوت ××خواندنش با نام غفار الذنوب××عشق یعنی چشمها هم در رکوع××شرمگین از نام ستار العیوب××عشق یعنی سر سجود و دل سجود××ذکر یارب یارب از عمق وجود

مقدمه

گمرک بعنوان مرزبان اقتصادی کشور نقش موثری در به ثمر رسیدن برنامه های کلان اقتصادی دولت، ایفا می کند و بعنوان یکی از منابع مهم درآمدهای دولت، از جایگاه ویژه ای در ساختار اقتصادی و حقوقی هر کشور برخوردارست. همچنین اعمال سیاست های دولت در زمینه ورود وخروج کالا، حمایت از تولیدات داخلی، کمک به توسعه صادرات کالاهای غیر نفتی، حمایت از حقوق مصرف کنندگان از طریق تعیین ارزش واقعی وکنترل کیفیت کالاهای وارداتی، تسهیل در امر ورود مواد اولیه ویا کالاهای واسطه ای، مبارزه موثر وپیگیر با ورود کالاهای غیر مجاز، مقابله با ورود کالاهای تقلبی وجعلی، تضمین امنیت کالاهای صادراتی، ترخیص سریع کالاها وتسهیل تجارت با بکارگیری مدیریت ریسک، کنترل ارز، قرنطینه، حمایت از گونه های کمیاب و مبارزه با قاچاق کالا از جمله مسئولیت های گمرک می باشد. مسلماً در صورت انجام اصلاحات زیربنایی در نظام اقتصادی کشور، ساماندهی هر چه بهتر نظام اداری گمرک و تغییرات شایسته در قوانین و سیاست های صادرات و واردات کالا و خدمات، جایگاه و اهمیت گمرک چندان خواهد شد.از دیگر سو گمرک در هر کشور، نقش مهمی در بهبود تولید داخلی، افزایش صادرات غیر نفتی، تسهیل واردات مواد اولیه جهت نیازهای تولید کنندگان داخلی و در نتیجه رونق و توسعه اقتصادی داراست. بنابراین دغدغه های افزایش صادرات غیر نفتی و تشویق آن، در عین حال میزان بالای واردات کالا و خدمات به کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری را در چرخه واردات و صادرات وارد ساخته است. پراکندگی قوانین گمرک و صادرات و واردات، وجود بخشنامه ها و آئین نامه های مختلف در این زمینه، تخصصی و پیچیده بودن مسائل این حوزه و... لزوم بهره گیری از کارشناسان متخصص در این زمینه را ضروری می نماید. آنچه در این راهنما ذکر می گردد در واقع توضیحی مختصر و فهرستی از مسائل گوناگون این رشته می باشد تا صادر کنندگان و وارد کنندگان و به طور کلی تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی، با مطالعه آن، نیازها و مسائل خویش را در یابند و با مراجعه به کارشناسان مجرب این موسسه با موفقیت کامل فعالیت های خویش را سامان بخشند.


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٤:۱۱ ‎ب.ظ ] [ رحیم کریمی ]

بیمه های باربری یا حمل و نقل کالا بیمه ای است که به موجب آن یک طرف (شرکت بیمه) در مقابل حق بیمه ای که از طرف دیگر (بیمه گذار) دریافت می کند،متعهد می شود چنانچه در جریان حمل کالا از نقطه ای به نقطه دیگر در نتیجه وقوع خطرهای موضوع بیمه، کالا تلقی شده و یا دچار خسارت گردد یا بیمه گذار در مورد این خطرات هزینه هایی را متحمل شود زیان وارده را جبران نماید.


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٤:۱٠ ‎ب.ظ ] [ رحیم کریمی ]

تعریف بیمه:

ماده یک قانون بیمه مصوب 1316مقرر می دارد:

" بیمه عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد می کند در ازاء پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر، در صورت وقوع یا بروز حادثه،خسارت وارد بر او را جبران نموده یا وجه معینی را بپردازد.متعهد را بیمه گر، طرف تعهد را بیمه گذار، وجهی را که بیمه گذار به بیمه گر می پردازد حق بیمه، و آنچه را که بیمه می شود موضوع بیمه می نامند."

تعریف فوق صرفاً به عناصر تشکیل دهنده عقد بیمه پرداخته است و در آن توجهی به مکانیسم فنی این عقد نشده است. لذا در تعریفی جامع از بیمه می توان گفت که "بیمه عملیاتی است که در آن بیمه گر افرادی را که در معرض حادثه و ریسک خاصی قرار دارند، سازماندهی می کند و از محل مبالغی که از جمع حق بیمه های دریافتی فراهم شده از بیمه گذارانی که این حادثه عملاً برای آنها تحقق می یابد رفع خسارت می نماید."


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٤:٠٧ ‎ب.ظ ] [ رحیم کریمی ]

تعریف حمل و نقل:

"حمل و نقل" انتقال اشخاص و کالاها از نقطه ای به نقطه دیگر است. صنعتی که به تجهیز ملزومات حمل و انتقال اشخاص و کالاها می پردازد بخش مهمی از اقتصاد ملی را تشکیل می دهد که به صنعت حمل ونقل شهرت یافته است. این صنعت سه بخش اساسی دارد: 1- تجهیزات ساختاری که مشتمل است بر شبکه های حمل و نقل (مانند جاده ها، خطوط راه آهن و...) و ترمینال ها (مانند بنادر، فرودگاه ها) 2- وسایل حمل و نقل مانند کامیونها، هواپیماها 3- عملکرد یعنی ضوابطی که وسایل حمل و نقل بر اساس آن در شبکه های حمل و نقل حرکت می کنند مانند ضوابط قانونی و آیین نامه ها حمل و نقل.


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٤:٠٤ ‎ب.ظ ] [ رحیم کریمی ]

مراحل گشایش اعتبارات اسنادی،طرفین درگیر در اعتبارات اسنادی

متقاضی اعتبار اسنادی:

هر شخص حقیقی یا حقوقی که درخواست گشایش اعتبار را از بانک گشاینده ی اعتبار به نفع شخص دیگری بنماید، متقاضی اعتبار محسوب می شود. به متقاضیان اعتبار عناوینی از قبیل: بازکننده اعتبار، خریدار، صاحب کالا، واردکننده، دستوردهنده، سفارش دهنده و ... هم اطلاق می گردد.

 

 


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٤:٠۱ ‎ب.ظ ] [ رحیم کریمی ]

مقدمه
از آنجا که امروزه منابع انسانی با ارزشترین عامل تولید و مهمترین سرمایه هر سازمان و منبع اصلی زاینده مزیت رقابتی و ایجادکننده قابلیتهای اساسی هر سازمان است&، پس یکی از عمده تریـــــن برنامه ریزیهای سازمانی، برنامه ریزی منابع انسانی است. عامل مهم برای وجود برنامه ریزی منابع انسانی، برنامه ریزی جهت نیل به نیازهای مهارتی، آموزشی و درنهایت بهسازی منابع انسانی است. موثرترین راه دستیابی به مزیت رقابتی در شرایط فعلی کارآمدتر کردن کارکنان سازمانها از طریق بهبود و بهسازی آنان است و آنچه که در راستای توسعه منابع انسانی اهمیت دارد این است که بهبود منابع انسانی تنها با آموزشهای فنی و تخصصی حاصل نمی شود بلکه ازطرق متعدد به توسعه کارکنان پرداخت و این مهم جزء با اعمال مدیریت استراتژیک درقلمرو مدیریت منابع انسانی امکان پذیر نخواهدبود.
باتوجه به اینکه منابع انسانی، منبع استراتژیک برای سازمانها محسوب می شود، جزء مهم و لاینفک مباحث برنامه ریزی استراتژیک است و اکثر برنامه ریزیهای سازمانی و منابع انسانی ماهیت راهبردی دارند. از عمده ترین عواملی که موجب نگرش جدید در برنامه ریزی استراتژیک منابع انسانی شده است روند تغییرات و دگرگونیهای تکنولوژیک ، اجتماعی و اقتصادی در محیط داخلی و خارجی سازمانهاست که همواره با آن مواجه اند . اگر سازمانها می خواهند همسو با این تغییرات باشند بایستی نگرش جامع و راهبردی داشته و الزامات گوناگونی را مدنظر قرار دهند . در عصر حاضر ، اساسی ترین منبع رقابتی سازمانها ، منابع انسانی کارآمد یا کارکنان دانشی هستند. درعین حال ، بسیاری از سازمانها فاقد تخصص و مهارت لازم هستند که بتوانند به طور موثر برنامه های استراتژیک منابع انسانی را تهیه کنند.


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٧ ] [ ۳:٢٦ ‎ب.ظ ] [ رحیم کریمی ]
درباره وبلاگ

در باره مطالب وبلاگ : اکثر مقالات این وبلاگ از مطالب جمع آوری شده سایرسایتهای مرتبط جهت دسترسی آسان رشته های مدیریت می باشد و قبلاَ از نویسندگانی که مقالاتشان در این بلاگ قرار گرفته پوزش می طلبم و خواهشمندم در صورت امکان مشخصاتشان را جهت درج در ذیل مقاله خودشان برایم ارسال نمایند تواناییهای من: 1.مطالعات و بررسی بازار 2.محاسبه ‌وتدوین‌سیاست‌قیمت‌گذاری 3.برنامه ریزی فروش 4.تهیه بودجه عملیاتی 5.تهیه برنامه استراتژیک 6.طراحی سیستم اطلاعاتی 7.تهیهOPCپروسه‌تولیدوبالانس‌خط
امکانات وب
اخبار اقتصادي اخبار سياسي اخبار ورزشي

Powered by WebGozar


پرشین تحلیل